Avrasya (EAC) Belgesi/Sertifikası

Avrasya (EAC) Belgesi/Sertifikası

EAC sertifika işlemi Rusya, Kazakistan, Kırgızistan, Belarus ve Ermenistan pazarlarında yer alacak ürünlerin kalite ve standartları yakalaması adına oluşturulan belgelendirmedir. Ayrıca EAC Avrasya belgesi ile bu 5 üye ülke bürokratik gecikmeleri ve engelleri ortadan kaldırmak adına EAC sertifika sürecini devreye aldı. EAC sertifikası Avrasya ekonomik topluluğu komisyonunun 293 sayı 25 aralık 2012 tarihli kararı ile gümrük birliği için yasal hale getirildi. Gümrüklerde uygulanacak EAC sertifikası teknik regülasyonlar çerçevesinde 2015 tarihinde yasal hale gelerek kullanılmaya başlandı.

Eski adı ile GOST olarak bilinen EAC belgesi yenilenerek üye 5 ülke tarafından standart hale getirildi. Firmalar ve bireysel olarak Rusya, Kazakistan, Kırgızistan, Belarus ve Ermenistan’a ihraç edilecek ürünlerin mutlaka EAC belgesi alması zorunlu kılındı. Yasal olarak zorunlu hale getirilen Avrasya EAC belgesi beş ülkenin gümrüklerinden kolaylıkla geçebilmektedir.

Avrasya (EAC) Belgesi

Avrasya (EAC) Belgesini firma sahipleri ve yetkilendirilmiş kişiler tarafından başvuru yapılarak alınmaktadır. En fazla 5 yıla kadar alınan EAC belgesi için yetkili kişiler EAC belgesi veren yetkili kuruluşlara başvurmalıdır.

EAC belgesini vermek için yetkilendirilmiş kuruluşlar teknik regülasyonlar çerçevesinde numune testi ve fabrika denetimlerini gerçekleştirerek ürünler için EAC belgesi düzenler.

EAC belgesi veren firmalar ayrıca EAC deklerasyonuda düzenlemektedir. EAC deklerasyonu ise parti bazlı bazı ürünler için alınan bir belgelendirmedir. Fabrika denetimi ya da numune testi gerektirmez.

Avrasya (EAC) Sertifikası

Ürünleri için EAC yetkili kuruluşlardan EAC sertifikası alan firmalar ürünlerini sorunsuz bir şekilde beş ülkenin sınırları içine sokabilir. Teknik regülasyonlar çerçevesinde Avrasya EAC belgesi alan firmalar uygunluğu için onay almış ürünlerine standart olarak belirlenmiş EAC işaretini iliştirebilir.

Femko belgelendirme Avrasya EAC belgesi konusunda sertifika almak isteyen firmalara profesyonel destekler sunmaktadır.