EAC Belgesi/Belgelendirme Nasıl Alınır?

EAC Belgesi/Belgelendirme Nasıl Alınır?

EAC belgesi, Rusya, Kazakistan ve sonradan dahil olan Kırgızistan, Ermenistan, Belarus ülkeleri pazarlarına girebilmek için gerekli olan bir belgelendirme işlemidir. Eski adı ile GostR olan EAC belgelendirme işlemi olmayan firmalar ürünlerini rusya ve belirlenen diğer ülkelere ihracatını yapamazlar. Bu beş ülke aralarında gümrük birliğini kurarak ürünler için ortak düzenlemeler getirdiler.

Gümrük birliği içerisinde karar vermek için yetkilendirilmiş olan Avrasya ekonomik komisyonu tarafından ülkeye girerek ithal ürünler için belli başlı standartlar getirdiler. Komisyonun oluşturduğu teknik reglamentler çerçevesinde Gümrük tarife istatistik pozisyonu tarafından EAC sisteminde zorunlu olan ürünleri belirledi. Belirlenen ürünler teknik reglamet (yönetmelik) ler çerçevesinden standartlara kavuştu.

Üretici ve ihraç edecek firmalar ürünlerde artık bu standartlara uygun şekilde ürünlerini imal edecekler. Rusya, Kazakistan, Kırgızistan, Ermenistan ve Belarus ülke pazarlarına ihraç edilecek ürünler için onaylı kalite ve standartlarını belirleyen EAC belgesi ile bu ülkelere ürünlerinizi sokabilirsiniz. Dış ticarette bürokratik engelleri kaldırmak, insan can, mal güvenliğini sağlamak ve tüketici haklarını korumak için ortaya çıkartılan EAC belgesi için mutlaka bu yönde tecrübeli ve bilgi birikimi ile sorunsuz bir şekilde belge sağlayacak akredite muayene kuruluşları tarafından EAC sertifika belgesi alınmalıdır.

EAC Belgesi Nereden Alınır?

EAC belgesi için firma sahibi yada firma tarafından yetkilendirilmiş kişi yada kişiler tarafından onaylanmış kuruluşlara başvurulmalıdır. Akredite muayene kuruluşları ürün gruplarına göre belirlenen teknik düzenlemeleri baz alarak ürünlere göre EAC belgesi hazırlamaktadır. 1 ve 5 arası süreler arasında isteğe bağlı olarak verilmektedir. EAC belgesi için verilen sertifikasyon işlemi sonrasında firmalar sabit olan EAC logosunu ürünlerine iliştirebilirler.

EAC belgesinin Kullanıldığı Alanlar

  • İmalat tesislerinde,
  • Perakende satılan ürünlerde ve mağazalarda,
  • İnşaat ve Şantiyelerde,
  • Endüstriyel alanlarda,
  • Rusya, Kazakistan, Kırgızistan, Ermenistan ve Belarus gümrüklerinde,

EAC belgesi alan her firma yukarında belirlenen ve daha bir çok alanlarda ürünlerini pazara sokarak kullanabilirler. Femko belgelendirme EAC belgesi konusunda firmalara profesyonel hizmetler sunmaktadır.