Elektrik Elektronik ekipmanların Elektromanyetik Uyumu EAC Belgesi

Elektrik Elektronik ekipmanların Elektromanyetik Uyumu EAC Belgesi

Elektrik Elektronik Ekipmanların Elektromanyetik Uyumu – EAC Belgesi

Elektromanyetik uyumluluk elektrik ve elektronik cihazların performansını etkileyen insan kaynaklı ya da doğal olarak ortaya çıkan bozucu etkilere denir. Örnek olarak cep telefonlarının araçlarda bulunan ABS fren sistemlerini etkilemesi ya da telefonlar konuşurken değişik sesler gelmesi gibi örnekleri sıralayabiliriz. Elektrik ve elektronik cihazların elektromanyetik dalgalar ile bozulmasını engellemek için imalatçı firmaların buna göre üretim yapmalıdır.

Elektrik ve Elektronik cihazların imalatını yapan firmalar Elektromanyetik uyumluluk için ürünlerine EAC sistemi kapsamında EAC belgesi almalıdır. Rusya, Kazakistan, Kırgızistan, Belarus, Ermenistan pazarları EAC sistemi kapsamındadır. Bu ülke pazarlarında elektrik ve elektronik ürünleri arz edebilmek için Elektromanyetik uyumluluk sertifikasına sahip olmalıdır.

TR CU 0202011 Teknik Düzenlemesi

EAC sertifikasına sahip olmak için TR CU 0202011 teknik düzenlemesine göre ürünleri imalat yapılmalıdır. İmalatçı firmalar ürünlerini TR CU 0202011 elektrik elektronik ekipmanların elektromanyetik uyumluluk teknik düzenlemesine uygun olarak üreterek onaylanmış kuruluşa başvurmalıdır.

Onaylanmış kuruluş elektrik ve elektronik cihazların uyumluluğunu laboratuvarlarda test ederek her elektrik ve elektronik cihazlar için uygunluk belgesi yani EAC belgesi düzenler.

Onaylanmış kuruluş elektrik elektronik ekipmanların elektromanyetik uyumlu cihazlar için 5 yıl süreye kadar sertifika hazırlar. Aynı zaman da EAC deklerasyonu da hazırlamaktadır.

Elektrik ve elektronik cihazlar için elektromanyetik uyumluluk sertifikası trafo, matkap, motor, telefon, bilgisayar, ekran vb gibi tüm cihazları ve aletleri kapsamaktadır.

Femko belgelendirme, TR CU 0202011  teknik düzenlemesi ve EAC sistemi kapsamında Elektrik Elektronik ekipmanların Elektromanyetik Uyumu için müşterilerine belgelendirme hizmeti ile profesyonel hizmetler sunmaktadır.