Rusya İhracat Belgesi/Sertifikası

Rusya İhracat Belgesi/Sertifikası

Türkiye ve Rusya her yıl ithalat ve ihracat’ı artan ve artmaya devam iki büyük ülkedir. Ülke ekonomilerine büyük katkılar sağlayan her iki ülkenin de kendi içlerinde standartlar vardır. Standartlara göre bir belge alınması gerekmektedir. Bu belge Rusya tarafında EAC belgesi olarak bilinmektedir. Rusya pazarında satış yapabilmek için mutlaka EAC belgesine sahip olmalısınız. Peki Rus pazarına girmek için zorunlu olan ve Türkiye ile Rusya arasındaki bürokratik engelleri kaldıran bu belge tam olarak nedir ve ne zaman ortaya çıkmıştır.

Son yıllarda firmalar tarafından ve Rusya’ya ihracat yapmak isteyenler tarafından bilinmesi gereken bir işlem olan EAC sistemi dünya genelinde benimsenmiştir. Tüm dünya ülkeleri belirtilen 5 ülkenin pazarına girmek isteyenler mutlaka bu belgelendirme işlemini yaptırmak zorundadırlar. EAC belgesi almayanlar bu pazarlara ürünlerini süremezler. Yasal olarak zorunlu olan bu sisteme uymayanlar ile ilgili beş ülke gerekli yasal işlemleri başlatabilmektedir.

EAC belgesi

EAC belgesi, Rusya, Kazakistan, Kırgızistan, Belarus ve Ermenistan’ın içinde bulunduğu 5 ülkenin bir araya gelip ortaya çıkarttığı belgelendirmedir. Oluşturulan Avrasya ekonomik komisyonu’nun 293 sayılı 25 aralık 2012 tarihi itibari ile gümrük birliğinde uygulanmak üzere yürürlüğe girmiştir. Eski adı ile gost-R olarak bilinen EAC belgesi teknik reglament’ler (yönetmelikler) çerçevesinde yasal hale geldi ve EAC sertifikası ve EAC deklerasyonu ortaya çıkmış oldu.

Büyük yada küçük firmaları hepsi EAC sertifikası ve EAC deklerasyonu alarak kendi ürettikleri ürünlerin tamamını rusya ve diğer dört ülke pazarlarında satışa sunabilir. Bu belgelendirme ile gümrükte yada piyasada sorun çıkmadan ürünlerinizi kolaylıkla pazarlayabilirsiniz. Hangi ürün olursa olsun mutlaka ortaya çıkartılan Teknik reglament’ler çerçevesinde hazırlamalıdır. Her ürün için farklı teknik reglament hazırlanmıştır. Zira ürünlerde farklılıklar olduğu için mutlaka her ürün için reglamentlere uyulmalıdır. EAC belgesi 2 bölüme ayrılmaktadır. EAC sertifikası ve deklerasyonudur.

EAC Sertifikası ve EAC Deklerasyonu

EAC sertifikası, bir ürünün tamamı için alınan belgelendirmedir. EAC sertifikası için gerekli numune testi ve fabrika da üretim yapılan yere gidilmektedir. 5 yıl süreye kadar alınan bu belgelendirme alındıktan sonra gümrük birliği veritabanına kaydedilir.

EAC deklerasyonu ise sertifika işlemine göre eac deklerasyonu teknik reglamentler de belirtilen belirli ürün grupları için verilmektedir. Zor bir işlem olsa da 5 yıla kadar eac deklerasyonu verilmektedir. EAC deklerasyonu için üretim yapılan yerin kontrolü ve ürünün numune testi gerekmez ve yıllık kontrollerine de gerek yoktur.

EAC Belgesi/Sertifikası Nasıl Alınır?

Bireysel yada kurumsal firmalar ihracat yapmak isteyen herkes mutlaka EAC belgesi almalıdır. Bu belgeye sahip olmak için firma sahibi yada firmalar tarafından yetkilendirilmiş yetkili bir kişi tarafından akredite muayene kuruluşlarına başvuru yapılmalıdır. Onaylanmış kuruluşlar yapılan başvuru ışığında incelemelerini ve uygunluğunu tamamladıktan sonra eğer teknik reglament’lere EAC belgesi/sertifikası düzenlemektedir.

Femko Belgelendirme, EAC belgesi kapsamında ve müşterilerinin ihtiyaçları doğrultusun EAC belgesi/sertifikası konusunda profesyonel hizmet vermektedir.