Süt ve Süt Ürünleri EAC Belgesi

Süt ve Süt Ürünleri EAC Belgesi

Süt ve Süt Ürünleri

Süt hayvanlardan alınan bir gıdadır. Hayatımızın en temel ihtiyaçlarından olan süt ile onlarca çeşitte süt ürünü üretilmektedir. Süt’ten peynir, yoğurt, kefir, ayran gibi ürünler yapılabilmektedir. Son yıllarda insan nüfusunun artması ve teknolojinin gelişmesiyle birlikte süt ve süt’ten üretilen ürünler artmıştır. İnsanların tüketim ihtiyaçlarını karşılamak adına firmalar her günü süt ve süt ürünleri imalatı yapmaktadır.

Dünya ticaretinin önemli bir bölümünü oluşturan süt ve süt ürünleri çok değerlidir. İnsan sağlığı için önemli olan süt ve süt ürünleri imalatı yapmak ve bunları ihraç etmekte önemlidir. Her ülke ve birlik kendi yasa ve yönetmeliklerine göre süt ve süt ürünleri almaktadır. Özellikle EAC bölgesinde bulunan ülkeler TR CU 0332013 teknik düzenlemesi kapsamında süt ve süt ürünleri için sertifika hazırlamaktadır.

TR CU 0332013 Teknik Düzenlemesi

Süt ve süt ürünleri imalatı yapacak firmalar ürünlerini EAC gümrük birliği bölgesinde bulunan Rusya, Kazakistan, Kırgızistan, Ermenistan ve Belarus ülkelerine sokabilmek için sertifika almalıdır. EAC gümrük birliği TR CU 0332013 teknik düzenlemesine göre imalatçı firmalar ürünlerini bu teknik düzenlemede bulunan standartlara göre imal etmelidirler. İmalatı yapılan süt ve süt ürünleri için belgelendirme almak isteyen firmalar Onaylanmış kuruluşlara başvurmalıdır.

Süt ve süt ürünleri üretimi yapan firmalar gerekli belgeler ve numune örnekleri ile onaylanmış kuruluşa başvurarak sertifika işlemi için başvuruyu yapar. Onaylanmış kuruluş dosyaları ve numune örneklerine testleri yaparak firma için uygunluk sertifikası hazırlar.

Süt ve süt ürünleri için sertifika hazırlayan firmalar ürünleri EAC sistemi kapsamında bulunan ülkelere pazarlayabilirler.

Femko belgelendirme, TR CU 0332013 teknik düzenlemesi kapsamında süt ve süt ürünleri için müşterilerine profesyonel hizmetler sunmaktadır.