Engelli Asansörü CE Belgesi EK 4

Engelli Asansörü CE Belgesi EK 4

Asansör CE belgesi, Asansör  ve Güvenlik aksamlarını Avrupa ülkelerinde serbest dolaşım hakkını sağlayan belgeye CE belgesi denir. CE belgesi Avrupa birliği tarafından hazırlanmış olup insan sağlığına ve doğaya zarar vermediğini gösterir. CE sertifikası olarak ta bilinen CE belgesi avrupa ülkelerinde geçerli olan zorunlu bir belgedir.

Asansörler için alınan CE belgesi bir garanti belgesi değildir. CE belgesi alan ürünler belli bir standartlarda üretilen ürünlerdir. Avrupa birliği direktiflerine yani yasal mevzuata uygun olduğunu gösterir. Avrupa standartlarına uygunluk anlamında gelen bu işlem ile ürünlerine CE belgelendirme işareti konulabilir. Asansörler Bilim Sanayi ve Teknoloji bakanlığının hazırlamış olduğu Avrupa birliği direktifleri baz alınarak asansör yönetmeliği oluşturulmuştur. CE belgesi alabilmek için mutlaka yönetmeliğe uygun olarak asansörler üretilmelidir.

Asansör yönetmeliğini amacı, asansörler ve asansörlere ait asansör güvenlik aksamlarının karşılamaları gereken temel sağlık ve güvenlik gereklerini, bu ürünlerle ilgili piyasaya arz koşulları ile piyasa gözetimi ve denetimi esaslarını belirlemektir.

CE belgelendirme işlemi Türkak tarafından yetkilendirilmiş ve onaylanmış kuruluşlar tarafından verilen bir belgelendirme işlemidir. CE belgesi belgelendirme işlemi mutlaka Onaylanmış kuruluşlar tarafından verilir. Engelli asansörü üreten ve montajını yapan firmalar ürünleri için CE belgesi almak istiyorlarsa mutlaka onaylanmış kuruluşlara başvurmalıdırlar.

Engelli asansörü CE belgelendirme işlemlerini Türkiyenin en güvenilir onaylanmış firmalarından biri olan Femko tarafından yapılmaktadır. EK 4 kapsamında olan Asansör CE belgesi firmamızın mühendis kadrosu tarafından gerekli işlemler yapılarak CE belgesi ürünlerinize iliştirebilirsiniz.