Kule Vinç Periyodik Kontrol

Kule Vinç Periyodik Kontrol

Kule vinç, genellikle büyük şantiyelerde sabit ve hareketli bir taşıyıcı üzerinde ağır yüklerin yatayda ve düşeyde taşınmasını sağlayan çelik strüktürdeki bir yük taşıma makinesidir.

Bu vinçlerin çalışma sahaları özellikle yüksekliği fazla olan yerlerdir. Genel olarak yapı işlerinde kullanılmaktadır. Kule vinçleri kullanım alanlarına göre çeşitlilik göstermektedir. Tepe kuleli, tepe kulesiz, kendi kendini kurabilen tipleri vardır. Tepe kuleli ve tepe kulesiz vinçlerin hidrolik tırmanma sistemi kullanılarak kendi kendine yükselebilen tipleri vardır. Ağır yüklerin bir yerden bir yere taşınması ve kaldırılması tüm zorlukları ortadan kaldırıp, ek kaldıraç ve taşıma araçları masrafı da gerektirmemektedir.

Periyodik Kontrol Önemi

Tüm şirketlerin çalışma koşulları ve iş zamanına bağlı olarak aşağıda sınıflandırdığımız kaldırma iletme makinaları ve basınçlı kaplar çalıştığı süre içerisinde ,bozulmaya ve parçalar kendi halinde deforme olmaya başlar . Bu çalışma süresi ilerledikçe makinaların kullanma ömrü zamanla azalmaya başlar . Periyodik olarak sürekli bakım yapıldığında bu durum azaltılabilir, fakat süreç içerisinde yapılacak olan periyodik kontrol ile güvenli bir şekilde düzgün çalışıp çalışmayacağı tespit edilir.

Kule Vinç İle İlgili Periyodik Kontrol Yönetmeliği

6331 sayılı “İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu” uyarınca çıkarılan İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği’nin Ek 3.Bölümünün 2.2. Kaldırma ve İletme Ekipmanları Maddesinin 2.2.1.Bendinde; “Standartlarda aksi belirtilmediği sürece, kaldırma ve iletme ekipmanları, beyan edilen yükün en az 1,25 katını, etkili ve güvenli bir şekilde kaldıracak ve askıda tutabilecek güçte olur ve bunların bu yüke dayanıklı ve yeterli yük frenleri bulunur.” hükmündedir.

Kule Vinç Kaza Nedenleri

  • Vincin yüksekliği ve bomun uzunluğuna bağlı olarak zemine oturtan denge ağırlıklarında değişiklik olur. Bunlar doğru hesaplanmamış veya uygulanmamış olabilir.
  • Kuleyi oluşturan parçaları birbirine monte eden civatalar eksik veya gevşek bırakılmış olabilir.
  • Kuleyi oluşturan parçalarda hasarlı parça kullanılmış olabilir (Taşırken, depolanırken vb. hasarlanmış parçalar olabilir).
  • Yaşlanmış ve paslanmış parçalar olabilir.
  • Vinç kurulurken zemin yeterince düz olmayıp, tolerans sınırları dışında eğimli olabilir.
  • Vincin oturtulduğu zemin, üstündeki ağırlıkları taşıyacak kadar sağlam olmayabilir.
  • Binaya yapılan bağlantılar sağlam yapılmayabilir.
  • Vinç kurulumu yanlış olabilir.

Vinç Kullanma Talimatları

Kule vinç periyodik kontrolleri ve kaldırma makinalarında alınacak güvenlik tedbirleri İşçi sağlığı ve İş güvenliği tüzüğünde belirtilmiştir.

Vinç Kontrol Raporu

Femko İş ekipmanlarının kullanımında sağlık ve güvenlik şartları yönetmeliğince kaldırma iletme makinalarının ve basınçlı kapların muayene periyodları standartları aksi belirtilmediği sürece yılda en az bir defa periyodik kontrolü (periyodik muayenesi) yapılmalıdır.