Kule Vinç Periyodik Muayene

Kule Vinç Periyodik Muayene

Genellikle şantiyelerde sabit ya da hareketli genelde sabit olan bir taşıyıcı üzerinde ağır yüklerin yatay ve düşeyde taşınmasını sağlayan çelikten yapılmış bir yük taşıma makinesidir.

Sabit yükseklikte durabildikleri gibi bina yükseldikçe onunla birlikte yükselebilmektedir. Yapıya belirli aralıklarla atılan bağlantı elemanları ile sabitlenirler. Kule vinci yükseltilmek istendiğinde gövde üzerinde bulunan tırmanma kafesi ile yapıya modüler olan kule elemanları eklenerek bu işlem gerçekleştirilir. Büyük inşaat projelerinde yada belirli bir inşaat yapım projesinde tek bir kule vinç bazen yeterli olabilmektedir.

Femko, kule vinçlerindeki kazaların çoğu, zemin altyapısının uygun hazırlanmaması nedeni ile kaynaklanmaktadır. Bunu yanında, limit ve moment anahtarlarının görevini yerine getirmesi, operatörlerin eğitimi, kullanma talimatlarına uyulması, periyodik bakımlarının yapılması önemli hususlardır.

Kule Vinç İle İlgili Periyodik Muayene Yönetmeliği

6331 sayılı “İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu” uyarınca çıkarılan İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği’nin Ek 3.Bölümünün 2.2. Kaldırma ve İletme Ekipmanları Maddesinin 2.2.1.Bendinde; “Standartlarda aksi belirtilmediği sürece, kaldırma ve iletme ekipmanları, beyan edilen yükün en az 1,25 katını, etkili ve güvenli bir şekilde kaldıracak ve askıda tutabilecek güçte olur ve bunların bu yüke dayanıklı ve yeterli yük frenleri bulunur.” hükmündedir.

Muayene Neden Yaptırılmalı

  • Çalışma Ortamlarındaki yaşanılan iş kazalarının önüne geçmek.
  • Kullanılan Makina ve teçhizatlarının emniyetli ve güvenli olarak kullanma olanağını sağlamak.
  • Verimli olarak çalışma ortamlarını hazırlamak.
  • Makinalarını çalışma ömrünü uzatmasında katkıda bulunmak.
  • İnsan ve Makina arasında güvenliğini sağlamak.
  • Çevre kirliliğni engelleyerek temiz bir çevre ortamı sağlamak.
  • Üretim verimliliğini artmasında katkıda bulunmak.

Vinç Muayene Raporu

Kule vinç için üç ayda bir yapılacak bakım sonrası yük testi ve belgelendirme işlemi yapılır, fenni muayene raporu düzenlenir ve verilir.

Kule Vinç Periyodik Muayene işlerinde mühendis ekibimiz ile hizmetinize hazırız, bize ulaşmak için yada ücretsiz teklif almak için sayfamızı ziyaret edebilir yada müşteri temsilcimiz ile canlı olarak görüşebilirsiniz.