Portal Vinç Periyodik Kontrol

Portal Vinç Periyodik Kontrol

Portal vinçler , açık sahada yapılan yük taşıma ve kaldırma uygulamaları için zemine sabitlenmiş yürüme rayı üzerinde hareket eden vinçlerdir.

Portal vinçlerimiz genellikle mermercilik , demir çelik , haddeleme , inşaat ve çelik konstrüksiyon ile ilgili sektörlerde özellikle açık alanlarda depolama , taşıma , yükleme ve buna benzer işlerde kullanılabilen bir vinç türüdür.

Portal Vinç Çeşitleri

  • Tek Kiriş Vinçler
  • Çift Kiriş Vinçler
  • Portafolu Vinçler
  • Kuyu Vinçleri
  • Topal Vinçler

Portal Vinç İle İlgili Periyodik Muayene Yönetmeliği

Portal Vinç Periyodik Kontrol Yönetmeliği: 6331 sayılı “İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu” uyarınca çıkarılan portal vinç kullanımında sağlık ve güvenlik şartları yönetmeliği’nin Ek 3 Bölümünün 2.2. Kaldırma ve İletme Ekipmanları Maddesinin 2.2.1.Bendinde; “Standartlarda aksi belirtilmediği sürece, kaldırma ve iletme ekipmanları, beyan edilen yükün en az 1,25 katını, etkili ve güvenli bir şekilde kaldıracak ve askıda tutabilecek güçte olur ve bunların bu yüke dayanıklı ve yeterli yük frenleri bulunur.” hükmündedir.

Portal Vinç Periyodik Kontrol

Kontrolleri yapilacak vincin genel görünüsü kontrol edilir. Vincin yapıisal eksikliği olup olmadiği, yapısal mekanizması, bağlantıları, platformlar, merdivenler bunların muhafaza ve korkulukları, kabin ve ulaşım yolları, dısarıyı ikaz eden ikaz işaretleri kontrol edilir.

Periyodik Kontrol Zorunlu Mu?

Kaldırma araçlarının periyodik kontrolleri yapılması hem güvenli çalışma koşullarının gereği, hem de yasal düzenlemelerin zorunlu kıldığı bir uygulamadır.

Kontrol Süresi

Portal vinçler, İş ekipmanlarının kullanımında sağlık ve güvenlik şartları yönetmeliğince kaldırma iletme makinalarının ve basınçlı kapların muayene periyodları standartları aksi belirtilmediği sürece yılda en az bir defa periyodik kontrolü (periyodik muayenesi) yapılmalıdır.

Femko portal vinç periyodik kontrol talepleriniz hakkında daha detaylı bilgi almak istiyorsanız mühendis ekibi ile iletişime geçerek tüm periyodik kontrol hizmetlerinden yararlanabilirsiniz.