Kaynak Makinesi CE Belgesi

Kaynak Makinesi CE Belgesi

Demir ve Metal gibi sert malzemeleri birbirine yapıştıran yani kaynaklayan makinelere kaynak makinesi denir. Demir kaynak endüstrisinde olmazsa olmaz bir makine olan kaynak makinesi elektrik enerjisini verdiği yüksek ısıdan demiri ve metalleri ısının etkisi ile kalıcı olarak yapıştırmak yani kaynaklamaktadır.

Demir ve Çelik malzemeyi birleştirmek için kullanılan kaynak makineleri kullanım alanlarına göre gücü ve büyüklükleri değişmektedir. Kaynak makine imalatı yapan bir çok firma bulunmaktadır. Ürünlerini ülkemizde ve Avrupada satmaktadır. Avrupada satılacak kaynak makineleri için CE belgesine sahip olmalıdırlar. CE belgesine sahip makine üreticileri ürünlerine CE işareti iliştirir. CE işaretine sahip kaynak makineleri ise Avrupa ülkelerinde ve ülkemizde serbestçe satılabilir.

Kaynak makinesi üreticileri CE belgesi alabilmeleri için Bakanlık tarafından yetkilendirilmiş Onaylanmış kuruluşlara başvurmalıdırlar. Onaylanmış kuruluşlar özel şirketler olmasına rağmen tamamen bağımsız olarak çalışmaktadır. Onaylanmış kuruluş firmaları kaynak makine üreticileri için CE belgelendirme hizmeti vermektedir. Onaylanmış kuruluşlar Makine Emniyet Yönetmeliği kapsamında hazırlanan standartlar doğrultusunda Kaynak makineleri için güvenlik testleri, teknik dosya incelemeleri ve CE belgesi vermektedir.

Makine Emniyet Yönetmeliğinin amacı makinaların, usulüne uygun şekilde kurulduğunda, bakımı yapıldığında ve kendinden beklenen amaçlar doğrultusunda kullanıldığında, insan sağlığına ve güvenliğine ve durumuna göre evcil hayvanlara ve mallara zarar vermiyorsa piyasaya arz edilmelerini sağlamaktadır.

Femko Belgelendirme, 2006/42/AT Makina Emniyet Yönetmeliği kapsamında, alanında uzman mühendis kadrosu ve sektör tecrübesiyle, Kaynak Makinesi için Güvenlik Testleri, Teknik Dosya Denetimleri ve CE Belgelendirme işlemlerinizin tümü için profesyonel hizmetler sunmaktadır.