Araç Çekici Periyodik Kontrolü

Araç Çekici Periyodik Kontrolü

Arızalanmış ve sürülebilme imkanı olmayan kara yolu araçlarını tamirhaneye ya da trafik kurallarına aykırı olarak park edilmiş ve sürücüsüne ulaşılamayan araçları bulundukları yerden genel araba park yerine götürmek için kullanılan nakliye aracı, kurtarıcı araca çekici denir.

Çekici Nedir?

Araç Çekici Periyodik Kontrolü: Diğer bir anlamı ise kaza veya arıza yapan, yanlış yere park eden büyük veya küçük aracı belli bir yere götürmek için kullanılan taşıtlara çekici denir.

Araç Çekici İle İlgili Periyodik Kontrol Yönetmeliği

6331 sayılı “İş sağlığı ve güvenliği kanunu” uyarınca çıkarılan iş ekipmanlarının kullanımında sağlık ve güvenlik şartları yönetmeliği’nin Ek 3. Bölümünün 2.2. kaldırma ve iletme ekipmanları maddesinin 2.2.1.bendinde; “Standartlarda aksi belirtilmediği sürece, kaldırma ve iletme ekipmanları, beyan edilen yükün en az 1,25 katını, etkili ve güvenli bir şekilde kaldıracak ve askıda tutabilecek güçte olur ve bunların bu yüke dayanıklı ve yeterli yük frenleri bulunur.” hükmündedir.

Araç Çekici Periyodik Kontrol Süresi

Femko İş ekipmanlarının kullanımında sağlık ve güvenlik şartları yönetmeliğince kaldırma iletme makinalarının ve basınçlı kapların muayene periyodları standartları aksi belirtilmediği sürece yılda en az bir defa periyodik kontrolü (periyodik muayenesi) yapılmalıdır.

Araç Çekici Kontrol Formu

Çekici kontrol formu için femko belgelendirme sayfamızda bulabilirsiniz. Kaldırma iletme ekipmanları ve makinelerinin tamamını bulabileceğiniz sayfamız hizmetinizdedir.