Transpalet Periyodik Kontrol

Transpalet Periyodik Kontrol

Transpalet, insan kontrollü, manuel transpalet veya motorlu transpalet gücüyle çalışan paletlere yüklenmiş yükleri hidrolik pompa gücüyle kaldırarak yatay olarak taşımaya yarayan araçlara transpalet denir. İki adet çataldan oluşurlar ve paletlerin üzerindeki boşluklara bu çatalların girmesi ve çatalların yukarı doğrultuda kaldırılmasıyla yükleme yapılmış olur.

Transpalet Kullanımı

Transpaletlerin, kullanıma amacına uygun olarak, özel makaslı transpalet, kısa transpalet veya uzun transpalet çeşitleri bulunmaktadır. Bu araçlar sadece yük taşımaya uygundur, canlı taşıma yapılmamalıdır. Transpaletlerin genel çalışma şekli iterek değil çekerek kullanılmasıdır.

Transpalet Periyodik Kontrol Süresi

Transpaletle çalışmaya bağlamadan önce araçta sızıntı olup olmadığı kontrol edilmelidir. Eğer sızıntı varsa yağ kapakçığı kontrol edilmeli, yağ eklenmelidir. Transpalete servis işlemi yapılmış ise tamir edilen parçanın durumu, montaj ve bağlantılarının doğru olup olmadığı gözden geçirilmelidir. Transpalet periyodik kontrol leri düzenli olarak yılda en az 1 defa yapılmalıdır.

Transpalet İle İlgili Periyodik Kontrol Yönetmeliği

Femko, 6331 Sayılı iş sağlığı ve güvenliği kanunu çerçevesinde, “İş ekipmanlarının kullanımında sağlık ve güvenlik şartları yönetmeliği” kapsamında, teknik hizmetlerinin güvenirliliğini ve yeterliliğini onaylatmak ve kurumsallaştırmak amacıyla, TS EN ISO/IEC 17020 standardına göre “Kaldırma ve iletme makinaları ve basınçlı ekipmanlarının periyodik kontrolleri ile elektriksel ölçümler” konusunda “A Tipi muayene kuruluşu” olarak Türkak tarafından akredite olmuş kuruluşlarla, hizmetlerini bu kapsamda yapmaktadır.

Transpalet Periyodik Kontrol Firmaları

Femko Transpalet Periyodik Kontrol, uzman ekip ve ekipmanları ile gerçekleştirdiği transpalet, istif makinası vb. ekipmanların kontrollerinde, ilgili ekipmanın ve yardımcı ekipmanların kaldırma işini güvenli olarak gerçekleştirebildiğini, ekipmanın test gerekliliklerini sağladığını kontrol ederek, tespit edilen eksiklikleri, uygunsuzlukları veya tehlikeli durumları raporlar.