Yük Asansörü Periyodik Muayenesi

Yük Asansörü Periyodik Muayenesi

Asansör imalatı ve asansör ebatları ile  yükleri  içine alabilecek bir kabini olan, dikey veya yatay olarak kılavuz raylar arasında belirli duraklara yük taşıyan makinaya yük asansörü denir.

Yük asansörleri, güçlü oldukları kadar estetik değerlere uygun ve güvenli bir taşıma sağlayacak yapıda inşa edilebilirler. Yük asansörünüzün uzun yıllardan sonra, ağır ve hacimli malzemeler taşımış olmasına rağmen ilk günkü kadar yeni görünmesi mümkündür. Bunun için yük asansörlerinin üretiminde, taşıyacağınız yükün, asansörün duvarlarına ve zeminine zarar veremeyeceği dayanıklılıkta, güçlendirilmiş malzemelerden yapılmış olması gerekiyor.

Yük Asansörü Çeşitleri

  • Makaslı yük asansörleri: seyir mesafesi az, kaldırma kapasitesinin fazla olduğu durumlarda kullanılır.
  • Halatlı yük asansörleri: Seyir mesafesinin on metre ile otuz metre arasında olduğu yüksekliklerde kullanılır. Ortalama 10000 kg ya kadar yük taşıyabilirler.
  • Pistonlu yük asansörleri: seyir mesafesinin 1 metre ile 9 metre arasında olduğu yüksekliklerde kullanılır. 2 tona kadar yük taşırlar.
  • Rampalı yük asansörleri: alandan tasarruf sağlayan dış mekanda da kullanılabilen bir yük asansör çeşididir.

Yük Asansörü Periyodik Muayene Formu

Yük asansörlerinin hizmete alındıktan sonra çevrenin, insanların ve canlıların sağlık ve güvenliğini tehdit etmeyecek şekilde kullanımlarını sağlamalıdır. Yük asansörlerinin periyodik muayene formu nada akredite olmuş Femko dan ulaşabilirsiniz.

Yük Asansörü İle İlgili Periyodik Muayene Yönetmeliği

Femko, 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kapsamında, “İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği “ne göre, teknik hizmetlerinin güvenirliliğini ve yeterliliğini onaylatmak ve kurumsallaştırmak amacıyla, işletmenizde bulunan tüm araç asansörü, yük asansörü, dış cephe asansörü, engelli asansörü, sedye asansörü, servis asansörü, yürüyen merdiven vb. kaldırma iletme makinalarının yıllık periyodik muayenelerinin TS EN ISO/IEC 17020 standardına uygun bir şekilde gerçekleştirmektedir.

Yük Asansörü Periyodik Muayene Süresi

Yük Asansörünün, İş ekipmanlarının kullanımında sağlık ve güvenlik şartları yönetmeliğince kaldırma iletme makinalarının ve basınçlı kapların muayene periyodları standartları aksi belirtilmediği sürece yılda en az bir defa periyodik kontrolü yapılmalıdır.