Self Deklarasyon EAC Belgesi – Belgelendirme

Self Deklarasyon EAC Belgesi – Belgelendirme

EAC belgesi, gümrük birliği EAC kapsamında dış ticarette engelleri kaldırmak, insanların can ve mal güvenliğini sağlamak için Rusya öncülüğündeki  Kazakistan, Kırgızistan, Ermenistan ve Belarus ülkelerine teknik regülasyonlar çerçevesinde ihraç edilecek ürünler için verilen belgelendirmedir.

Gümrük birliği kararı ile ürünlere kalite ve standartları getirilmesi için Avrasya ekonomik topluluğu komisyonunu kurdu. AEK komisyonu her ürün için belirlediği teknik regülasyonlar (yönetmelik)’ler çerçevesinde EAC belgesini ortaya çıkarttı.

EAC belgesini teknik regülasyonlar çerçevesinde alan her firma ve yetkilisi ürünleri için EAC belgesini alır ve EAC işaretini ürünlerine iliştirerek rusya öncülüğündeki ülkelere sokabilirler. EAC belgesini alan firmalar ayrıca Self deklerasyon yayınlar. Tüm üretim sektörleri için eş zamanlı yürürlüğe giren EAC uygun belgesi alan firmalar Self deklerasyonu yayınladıktan sonra ürünlerini Rusya öncülüğündeki diğer pazarlarda satışa sunabilirler.

Self deklerasyon yayınlayan imalatçı şirket, ya da bu ürünlerin satışını yapacak şirketler TR CU uygunluk beyanlarına göre teknik düzenlemeleri yaparak hareket etmektedir.

TR CU uygun beyanları aşağıdaki bazı ürünler için zorunludur.

  • Makineler ve Ekipmanların Güvenliği
  • EMC uyumlu cihazların ve teknik ekipmanların güvenliği ve uyumluluğu
  • Basınçlı kap ve ekipmanların güvenliği
  • Asansör ve aksamlarının güvenliği
  • Alçak gerilim ekipmanlarının güvenliği
  • Düşük voltaj ekipmanları güvenliği
  • Patlayıcı ortamlarda çalışan ekipmanların güvenliği

EAC Gümrük Birliği TR CU ile Rusya, Kazakistan, Kırgızistan, Ermenistan ve Belarus ülkelerinde ihraç edilecek ürünler için teknik regülasyonlar çerçevesinde ürünleri uygunluğu mutlaka yetkili kişiler tarafından bildirilmelidir. 1 ila 5 yıl arasındaki sürelerde alınan ürünler için firmalar seri üretim yapabilirler.

EAC Self Deklerasyon

EAC direktifleri kapsamında ürün imalatçıları zorunlu olan ürünler için EAC belgesi alarak Self Deklerasyonu hazır halde yayınlamış olur. EAC belgesi için Self deklerasyon Rusya, Kazakistan, Kırgızistan, Ermenistan ve Belarus ülke pazarlarına sürülen ürün imalatçıları tarafından AC belgesi alınan ve üretici tarafından yayınlanan deklerasyondur.

EAC uygunluk beyanı olarak bilinen self deklerasyon zorunlu ürünlerin EAC belgesine sahip olduğunu belirten  ve resmi belge ile resmiyet için hazırlanan self deklerasyon işlemidir. Akredite muayene kuruluşları tarafından hazırlanan ve her ürün için ayrı bir direktif ile hazırlanan self deklerasyon gerekli test, numune ve ürün ziyareti sonrasında gerekli tüm işlemler yapıldıktan sonra imalatçıya Self deklerasyon yapma hakkı vermektedir. Self deklerasyon, EAC belgesi sürecinin son işlemi olduğu için imalatçı firmaların ürünleri kalite ve standartları yakalamış olur.

Femko belgelendirme, EAC gümrük birliği kapsamında hazırlanan self deklerasyon konusunda firmalara profesyonel destek sunmaktadır.