İş Makinaları Periyodik Muayene

İş Makinaları Periyodik Muayene

İş makinaları yol inşaat makineleri, tarım, sanayi, bayındırlık, milli savunma ile çeşitli kuruluşların iş ve hizmetlerinde kullanılan iş amaçlarına göre üzerine çeşitli ekipmanlar monte edilmiş motorlu taşıma aracıdır. İş makinesi adından da anlaşılacağı gibi sadece iş amaçlı kullanılan motorlu araçlardır. Kesinlikle insan, hayvan, yük taşımasında kullanılmamalıdır. İş makinalarının güvenli çalışmalarını, kullanan operatörlerin sağlık ve güvenlik risklerinden korunmalarını sağlamak amacıyla periyodik muayenelerini yapmak alınması gereken önlemleri raporlamaktır.

İş Makinaları Bakımı

  • İş sağlığını ve güvenliğine uygun olması.
  • Daha uzun ömürlü olmaları.
  • Daha verimli çalışmaları.

Periyodik Muayene Formu

Periyodik muayeneye tabii olan iş makineleri yaptıkları işin tehlikesi açısından değerlendirildiğinde ihmal edilmeyecek düzeyde öneme sahiptirler. Bu nedenle iş makinesi periyodik muayene formu nu doldurarak periyodik muayene hizmeti alabilirsiniz.

Periyodik Muayene Süresi

İş makinesi periyodik muayeneİş ekipmanlarının kullanımında sağlık ve güvenlik şartları yönetmeliğince kaldırma iletme makinalarının ve basınçlı kapların muayene periyodları standartları aksi belirtilmediği sürece yılda en az bir defa periyodik kontrolü yapılmalıdır.

İş Makinaları İle İlgili Periyodik Muayene Yönetmeliği

Femko, 6331 sayılı iş sağlığı ve güvenliği kanunu çerçevesinde, “İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği” kapsamında, teknik hizmetlerinin güvenirliliğini ve yeterliliğini onaylatmak ve kurumsallaştırmak amacıyla, TS EN ISO/IEC 17020 standardına göre “Kaldırma ve İletme Makinaları ve Basınçlı Ekipmanlarının Periyodik muayeneleri ile Elektriksel Ölçümler” konusunda “A Tipi Muayene Kuruluşu” olarak Türkak tarafından akredite olmuş kuruluşlarla, hizmetlerini bu kapsamda sürdürmektedir.