Sapan Mapa Periyodik Muayene

Sapan Mapa Periyodik Muayene

Sapan Mapa Periyodik Muayene

İş yerlerinde, gemilerde ve teknelerde tepesinde palanga takmaya yarayan bir halka ve civataya sapan, mapa denir. Mapaların farklı çeşit ve modelleri bulunmaktadır. Sapan ve Mapa örneklerine yakından bakalım.

  • Tek zincir sapan: Tek zincirli sapan halkası, bağlantı halkası ve sapan kancasıyla birlikte ihtiyaca göre belirli metrelerdekullanılmaktadırlar.
  • Sonsuz zincir sapan: Sonsuz zincir sapan ile ağır yüklerinizi daha fazla yukarıya taşıyabilirsiniz. Kolay kullanımı sonsuz zincir sapan tüm yüklerinizi taşır.
  • Varil kaldırma sapan: 2 kollu zincir, uçlarında kavrama kancaları bulunan zincir sapan olarak karşımıza çıkıyor.
  • Hareketli kaldırma mapa: 360 derece dönebilen ve 90 veya 180 derece dönebilen fır döndülü mapalardır.
  • Mapa Kilit: Mapa kilitler standart olarak uygunluk sertifikaları ile beraber sunuldukları gibi 3. parti test kurumu onaylı test raporlarıyla da teslim edilebilir.

Sapan Mapa Periyodik Muayene Raporu

Sapan Mapa periyodik muayene mühendis ekibimiz tarafından yapılmaktadır. Muayeneye uygunluk sağlanması halinde ekipmanın güvenle çalıştığını ve kullanılmasında bir sakınca olmadığına dair rapor verilmektedir.

Sapan Mapa Periyodik Muayene Yönetmeliği ve Süresi

Femko: 6331 sayılı iş sağlığı ve güvenliği kanunu’na bağlı olarak çıkartılan, 25.04.2013 tarih ve 28628 sayılı iş ekipmanlarının kullanımında sağlık ve güvenlik şartları yönetmeliği gereğince; Sapan, İş ekipmanlarının kullanımında sağlık ve güvenlik şartları yönetmeliğince kaldırma iletme makinalarının ve basınçlı kapların muayene periyodları standartları aksi belirtilmediği sürece yılda en az bir defa periyodik kontrolü yapılmalıdır.

Sapan Mapa Periyodik Muayene Firmaları

Kaldırma ve iletme makinalarının periyodik muayeneleri kapsamında test ve muayenelerini yapan kişilerin bağımsızlık, tarafsızlık ve güvenirlilik açısından muayene ettikleri ekipmanın tasarımcısı, tedarikçisi, montajcısı, satıcısı, sahibi, kullanıcısı, bakımcısı veya bu kesimlerin yetkili temsilcisi olmamasına ve muayeneyi yapan kuruluşların akredite olmasına dikkat ediniz.