Termal Kamera Elektrik Tesisatı Ölçümü

Termal Kamera Elektrik Tesisatı Ölçümü

Termal kamera “IR” ısı enerjisini algılayan ve görüntüleyen cihaza denir. İlk olarak askeri alanlarda gece görmek için tasarlanan bu cihazlar günümüzde endüstriyel alanlar olmak üzere her sektörde kullanılmaya başlandı.

Termal kameralar bazı sektörlerde ölçüm cihazı olarak kullanılır. Isı’yı ölçerek görüntüleyen termal kamera ile ısı yoğunluğunu ölçerek oluşabilecek kazaların önüne geçilir. Termal kamera ile özellikle Elektrik tesisatı ölçümleri ölçümleri yapılır. Bu ölçümlerde tesisatın hangi bölgesinde aşırı bir ısınma tespit edilir. Aşırı ısınma sonrasında yangın ve benzeri kazalar ortaya çıkmaktadır.

Termal kamera ölçümleri Onaylanmış kuruluşlar tarafından yapılmaktadır. Türkak tarafından akredite olmuş onaylanmış kuruluşlar Termal kamera ile ölçümlerini yapmaktadır. Onaylanmış kuruluşlar termal kamera ölçümlerini “İş ekipmanlarının kullanımında sağlık ve güvenlik şartları yönetmeliği,  Elektrik Tesislerinde Topraklamalar Yönetmeliği, Elektrik Kuvvetli Akım Tesisleri Yönetmeliği ve Elektrik İç Tesisleri Yönetmeliklerine”  uygun olarak yapmaktadır.

Bu yönetmelikler çerçevesinde yapılan kontroller sonucunda onaylanmış kuruluş rapor hazırlar. Bu raporda eğer normalden fazla ısınan bölgelerin tespiti yapılarak rapora eklenir. İzmir ve tüm Türkiye’de faaliyet gösteren Femko, uzman ekip ve ekipmanları ile gerçekleştirdiği Termal kamera ölçümü ve kontrolü, ile sıcaklıkları ve tehlikeli durumları raporlar.